Časopis Stavitel

ČASOPIS STAVITEL: Cementová stěrka a pohledový beton

Bylo nám umožněno vytvořit pro ČASOPIS STAVITEL článek popisující příběh o naší stěrce BBest a imitaci betonu obecně. Tématem časopisu byla stavební chemie.

Níže najdete přepis článku a realizace imitace betonu si můžete prohlédnout v naší GALERII.

Imitace pohledového betonu je módní prvek nejen pro ty, kteří našli zalíbení v industriálním stylu interiérového designu. Cementová stěrka, která vytváří dojem pohledového betonu, je hojně využívaná v komerční sféře jako prvek luxusu, proniká však se stejným záměrem i do českých domácností. Bohuslav Vojtěch se na dekorativní omítky, mezi něž imitace pohledového betonu patří, zaměřuje již 20 let a jeho zájem si získaly především pro nezbytnost zpracování jemného detailu ruční práce, který je podpisem autora. Práce plně uspokojující srdce detailisty.

Pohledový beton jako takový je důležitým prvkem designu moderní architektury a jeho neustálý vývoj má své místo na trhu. V současné době se při výrobě čerstvého betonu hojně využívají nejrůznější pigmenty, které se vmíchávají přímo do betonu a probarví ho v celé hmotě. Litý beton je však ve své základní barvě šedý a jeho designová zajímavost spočívá v odstínu, který je při míchání ovlivněn nejen místem, kde se cement těží, ale i poměrem hmotnosti vody a cementu. Světlejší a tmavší místa hotového betonu jsou výsledkem snížení či zvýšení vodního součinitele a dalších parametrů, a občasné viditelné mapy a nerovnosti definují typickou vizáž pohledového betonu.

Protože litý beton je prvek, s jehož zahrnutím do projektu se musí počítat už ve fázi, kdy je objekt na papíře, napodobit pohledový beton tak, aby bylo možné ho aplikovat i do hotového interiéru, se stalo poměrně vyhledávanou záležitostí. Výrobci a dodavatelé stavební chemie nabízejí nepřeberné množství materiálů a směsí k dekorativnímu i praktickému využití ve stavebnictví, a vyvíjejí řady stěrek, a snaží se přiblížit strukturou a barvou originálu. Lze ale říci, že se nevyrábí stěrka, která by byla vyvinuta přímo se záměrem imitovat pohledový beton.  A jelikož vznik imitace betonu nezávisí pouze na chemii jako takové, ale velký důraz je kladen i na samotné provedení, je i na aplikátorech, aby svou práci zdokonalovali pro architekty a investory, a každý má svůj vlastní způsob originálního zpracování standardních stěrek.

CEMENTOVÁ STĚRKA

Na trhu jsou specifické produkty na vápenné i cementové bázi. Mezi cementovými stěrkami existuje řada vycházející z opravných stěrek; nanesou-li se na jakoukoli napenetrovanou plochu, skutečně vytváří celek podobný pohledovému betonu. Tyto stěrky jsou většinou bez zrna a rychle vytvrzují. Z toho důvodu se ve větších plochách složitě napojují a tím vzniká při aplikaci výsledný vzhled s žilkováním podobným benátskému štuku, který ovšem pohledový beton nemá. „Určité typy těchto stěrek používám také, nenazývám je však imitací pohledového betonu, ale dekorativním betonem, což je pro mne přesnější označení,“ uvádí Bohuslav Vojtěch.

Pro vytvoření betonového vzhledu se pak využívá například imitace travertinu, která má vápenný základ, natáhne-li se podobně jako travertin a víc se „vyžehlí“, vypadá výsledek také jako beton. Podobně se dají použít i jiné typy stěrek, které byly vyvinuty ke zcela jinému účelu, aplikátorova ruka je pak zpracuje trošku jinak, aby se vzhledově přiblížila požadovanému výsledku. Nevýhodou je, že vápenný materiál je bílý, a betonového vzhledu docílíte pouze přidáním tmavého pigmentu, kterým směs dotónujete do potřebné barvy.

AUTENTICKÝ BETON

„Před devíti lety mne oslovil architekt s přáním vytvořit mimořádně autentickou imitaci betonu. Předvedl jsem mu širokou škálu vzorků od různých výrobců, které imitují pohledový beton, architekt nicméně ve všem, co jsem přinesl, viděl tónovací barvu nebo neviděl beton vůbec, a trval na tom, že chce čistou cementovou stěrku se svou autenticitou. Nakonec mne naložil do auta, dovezl mne k lité betonové zdi nedaleko jeho domu a řekl: Tohle je hezký beton, to mi vyrobte,“ vysvětluje počátky svého patentu Bohuslav Vojtěch.

I přesto, že je vytvořeno kvantum materiálů, se stává velmi často, že vznikne ze strany investora či architekta poptávka po něčem úplně novém či jiném. Pak už je na straně aplikátora, aby se předvedl.

K práci na vlastním receptu je třeba upřesnit, že se stále pracuje s dostupnou stavební chemií. „Zahájil jsem testování velkého množství stěrek od různých výrobců, studium jejich technických listů a výslednému produktu předcházelo mnoho hodin pokusů o jejich zpracování tak, aby se přiblížily představě architekta. Svou roli hraje hrubost zrna materiálu, rychlost vyvadání, přesný poměr vody, již zmíněné ložisko cementu, které ovlivní barevnost a mnoho dalších aspektů,“ pokračuje Vojtěch.

!Takhle to trvá rok, dva, a pak najednou zjistíte, že to máte. Podařilo se, a našel jsem stěrku, která je tvořena cementovou kombinací s minerálními plnivy a modifkátory, která dokázala věrně napodobit originální litý beton tak, aby byl architekt spokojen. Jediné, co nelze imitovat, jsou i několik milimetrů hluboké vzduchové bubliny, pro litý beton charakteristické. Vytvořit je nelze, protože betonová stěrka je aplikovaná ve vrstvě tenké pouze 1 – 2 mm,“ říká Bohuslav Vojtěch.

B-BEST

„S tou stěrkou jsem po úspěšné realizaci u architekta začal pracovat dál a produkt si oblíbili velmi rychle další architekti. Výhodou materiálu je především vysoká přídržnost a pružnost, dobře se s ním pracuje, a oblíbil jsem si ho pro tyto vlastnosti také,“ dodává Bohuslav Vojtěch.

Základní barvou je zelenošedá betonová dle přání zadavatele, protože však mají zákazníci různé představy a přání, přišla nutnost i tuto stěrku pigmentovat. Pro barevné variace se používá pigment, který je standardně určen k tónování omítkovin. „Po zkoušce práškových i tekutých pigmentů jsem vyhodnotil tekutý pigment jako vhodnější pro zachování stejného poměru při míchání směsi, především při míchání menších množství ho lze lépe navážit,“ dál vysvětluje Vojtěch a pokračuje: „Jinou variantou barvení je, že udělám stěrku v základní barvě a následně ji vypatinuji do jiného odstínu. Tyto detaily řeším pomocí akrylátové lazury. Například v prostorách krbů jsem občas žádán, aby beton jevil dojem znečištění kouřem. Na fasádních aplikacích zase, aby výsledné vzezření působilo, že se materiál lehce opotřeboval vypršením. Imitovat poškození tohoto typu je paradox, protože výdrž materiálu je velmi dobrá, mezi technické vlastnosti stěrky patří vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům. Z toho důvodu se mi skutečně dosud nikdy nestalo, že by materiál měnil barvu postupem času, nebo vlivem deště či slunečního záření.“

Stěrka je tvrdá a mechanicky odolná, defekty vznikají jen opravdu silným nárazem. Pro zajímavost, největší procento poškození vzniká v rozích a většinou za něj může srážka s vysavačem. Vrypy umím bez problému opravit, oprava je však téměř vždy viditelná, protože poškozené místo se bude chovat jinak.

„Častokrát se potýkám s otázkou, zda je má stěrka vhodná i na podlahy a musím se přiznat, že pro tento účel není vyhovující. Ačkoli na stěně je materiál pevný a odolný, podlahu by bylo třeba napustit epoxidem. Díky lehké poréznosti není úplně ideální třeba omyvatelnost. Myslím, že přijde čas, kdy se pustím do dalšího testování,“ nevzdává se Bohuslav Vojtěch.